Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Skuteczne działania w zwalczaniu karłowatość objawy chorób zboża

Choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, ponieważ tylko w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest wielokrotnie o wiele bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, jakie należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w istocie gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub też akceptacji na kluczowe szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 2


  • noavatar.png
    Piszcz | 2020-01-11

    Już niespełna rok po ożenku pozostali ojcami przystojnej córeczki, a po dwóch latkach młodzika.

  • noavatar.png
    Stepaniuk | 2020-08-18

    Już niemalże rok po ożenku puścili ojcami nadzwyczajnej córy, oraz po dwóch latach młodzika.